Jesteście ciekawi czy w Waszym regionie jest prowadzone dofinansowanie dla jednostek OSP lub innych? W tym wpisie, wypiszemy dla Was to co udało nam się dowiedzieć.
Śląskie
FESL Działanie 02.10 Wzmocnienie potencjału służb ratowniczych
Typ projektu 1. Wzmocnienie potencjału służb ratowniczych
Wsparciem będą objęte działania polegające na wyposażeniu jednostek OSP oraz innych służb ratowniczych w sprzęt niezbędny do przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych, dzięki czemu zostanie zapewniona skuteczniejsza i efektywniejsza pomoc mieszkańcom regionu w sytuacjach wystąpienia zjawisk katastrofalnych. W uzasadnionych przypadkach, np. na dalszym etapie realizacji Programu w tym przy dostępności środków, wsparcie może być skierowane do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Obligatoryjne warunki wsparcia W ramach interwencji o wsparcie ubiegać się mogą projekty realizowane przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonujące w ramach KSRG (dopuszcza się również możliwość wsparcia OSP, które w wyniku uzyskania wsparcia interwencji z programu będą mogły ubiegać się o włączenie do KSRG) oraz inne jednostki współpracujące w ramach systemu np. GOPR, WOPR. Możliwe jest wsparcie lub preferencje w obszarze wzmocnienia potencjału służb ratowniczych dla przedsięwzięć odpowiadających potrzebom lokalnym w uzgodnieniu z Lokalnymi Grupami Działania.
Mazowieckie
FEMA Działanie 02.04 Dostosowanie do zmian klimatu
Typ projektu: Sprzęt i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami
Warunkiem współfinansowania jest przynależność OSP do KSRG.
Łódzkie
FELD Działanie 02.08 Dostosowanie do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom
Typ projektu: zakup sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych lub usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych, w tym zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, obejmujący również wyposażenie tych samochodów w sprzęt służący do prowadzenia akcji ratowniczych.
Projektu mogą realizować jednostki samorządu terytorialnego lub przez OSP włączone do KSRG lub OSP, które będą wypełniać kryteria włączenia do KSRG dzięki realizacji projektu oraz będą dążyć do włączenia do KSRG.
Małopolskie
W kontekście zarządzania ryzykiem i zagrożeniami istotną kwestią będzie także wzmacnianie potencjału służb pełniących kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie. Wsparcie to będzie skierowane na obszary najbardziej zagrożone wystąpieniem klęsk żywiołowych oraz na zabezpieczenie potrzeb służb ratowniczych w najistotniejszym zakresie, jako uzupełnienie dotychczasowego wyposażenia i infrastruktury (np. sprzęt, urządzenia, pojazdy, zagospodarowanie zaplecza, terenu ćwiczeniowego). Elementem powyższych działań będą przedsięwzięcia związane z tworzeniem i rozwijaniem systemów monitorowania i ostrzegania mieszkańców przed klęskami żywiołowymi mającymi kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa ludności. Wspierane będą jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych należące do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz te które będą realizować projekty mające na celu wypełnienie całości lub części kryteriów umożliwiających włączenia do KSRG.
Brak opisu działań w Szczegółowym Opisie Priorytetów co oznacza realnie wyłączenie możliwości wsparcia na tym etapie.
Dolnośląskie
Brak bezpośredniego działania dedykowanego OSP i Związkom OSP.
Warmińsko-Mazurskie
Działanie FEWM.02.07 Adaptacja do zmian klimatu
Typ projektu: rozwijanie systemów zintegrowanego monitorowania, prognozowania zagrożeń i ostrzegania środowiskowego oraz rozwijanie systemów ratownictwa i wzmacnianie potencjału służb ratowniczych do prowadzenia akcji ratowniczych, usuwania skutków zjawisk o charakterze katastrofalnym lub awarii chemiczno-ekologicznych.
Kujawsko-Pomorskie
Działanie FEKP.02.08 Wsparcie służb ratowniczych
Typy projektów:
Zasady realizacji wsparcia: finansowane będą OSP włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz OSP, które będą wypełniać kryteria sprzętowe i lokalowe włączenia do KSRG dzięki realizacji projektu oraz będą dążyć do włączenia do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Podkarpackie
Działanie FEPK.02.05 Adaptacja do zmian klimatu
Typ projektu: rozwijanie systemów ratownictwa (zakup sprzętu oraz pojazdów do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych).
Dla projektów w zakresie rozwijania systemów ratownictwa (OSP, WOPR, GOPR, JST) – minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych – 200 tys. zł , maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych – 1 mln zł. Dla projektów z zakresu PSP wydzielona zostanie dedykowana alokacja, tj. 2 mln euro.
W zakresie rozwijania systemów ratownictwa realizowane mogą być projekty dotyczące doposażenia jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz podmiotów, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego oraz wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W zakresie rozwijania systemów ratownictwa realizowane mogą być projekty Państwowej Straży Pożarnej – pod warunkiem zachowania komplementarności do wsparcia przewidzianego na poziomie krajowym w postaci mechanizmu zapobiegającego podwójnemu finansowaniu projektów.
Lubuskie
Działanie FELB.02.06 Adaptacja do zmian klimatu
Typ projektu: rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz ratownictwa.
Wsparciem objęte mogą być działania polegające na rozwijaniu systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych). Interwencją będzie zakup specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych (tj. porywiste wiatry, gwałtowne burze, ulewne deszcze) lub awarii chemiczno – ekologicznych. Wsparcie jednostek straży pożarnej możliwe będzie przy współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych (ZOSP RP), wskazana będzie w tym obszarze koordynacja działań ze strony ZOSP RP. Katalog wnioskodawców/partnerów oraz katalog wydatków kwalifikowalnych zostanie ujęty w Regulaminie wyboru projektów.
Podlaskie
FEPD Działanie 02.07 Adaptacja do zmian klimatu
Typ projektu: rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa. W szczególności zakres wsparcia będzie obejmował rozwijanie systemu ratownictwa służb innych niż Państwowa Straż Pożarna (PSP), m.in. poprzez zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych. O wsparcie mogą się ubiegać jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które już są w krajowym systemie lub które będą się ubiegać o włączenie do tego systemu dzięki realizacji projektu oraz projekty jednostek innych niż zakresu PSP (np. WOPR).
Świętokrzyskie
Działanie FESW.02.05 Gospodarowanie zasobami wody i przeciwdziałanie klęskom żywiołowym
Typy projektów:
W zakresie projektów Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) wsparcie kierowane jest do OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) oraz OSP, które będą wypełniać kryteria włączenia do KSRG dzięki realizacji projektu oraz będą dążyć do włączenia do KSRG.
Wielkopolska
Działanie FEWP.02.05 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe
Typ projektów: rozwój systemów ratownictwa oraz systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego. Wsparciem objęte mogą być działania polegające na przedsięwzięciach służących rozwojowi systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym doposażenia służb w odpowiedni i wysoce efektywny sprzęt dla jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie akcji ratowniczych i usuwaniu skutków zjawisk katastrofalnych. W przypadku inwestycji/zakupu sprzętu dla OSP – warunkiem dofinansowania projektu jest funkcjonowanie danej jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Elementami uzupełniającymi zakres interwencji typów projektów mogą być działania dotyczące poprawy świadomości ekologicznej ludności w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiskowych ochrony i przeciwdziałania skutkom występujących zmian klimatycznych.
Zachodniopomorskie
Działanie FEPZ.02.15 Wzmocnienie służb ratownictwa
Typy projektów: wsparcie potencjału służb ratownictwa w usuwaniu skutków zmian klimatycznych – wsparciem zostaną objęte przedsięwzięcia służące rozwojowi i usprawnieniu systemu ratowniczo- gaśniczego, w tym zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem, doposażenie w sprzęt dla jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie skutecznych akcji ratowniczych i usuwanie skutków zjawisk katastrofalnych, podnoszeniu sprawności, gotowości oraz zwiększaniu potencjału jednostek.
Wsparcie będą mogły uzyskać jednostki OSP, które nie funkcjonują w Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym, a dzięki realizacji projektu będą ubiegać się o włączenie do systemu. Wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej możliwe będzie pod warunkiem koordynacji podejmowanych działań i współpracy z Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Lubelskie
Działanie FELU.03.01 Bezpieczeństwo ekologiczne
Typy projektów: Rozwój potencjału służb publicznych poprzez wyposażenie w sprzęt i materiały do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń naturalnych, w tym doposażenie magazynów przeciwpowodziowych. Możliwe jest dofinansowanie projektów Ochotniczej Straży Pożarnej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz projektu Państwowej Straży Pożarnej pn. „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”, zapisanego w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubelskiego.
Opolskie
Brak bezpośredniego działania dedykowanego OSP i Związkom OSP.
Pomorskie
Działanie FEPM.02.09 Przystosowanie do zmian klimatu oraz Działanie FEPM.02.10 Przystosowanie do zmian klimatu – ZIT na terenie obszaru metropolitalnego.
Typy projektów:
W ramach tego typu projektu realizowane będą wyłącznie przedsięwzięcia obejmujące jednostki ochotniczych straży pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wyłączone ze wsparcia (niekwalifikowalne),będą budynki / części budynków nieprzeznaczone do prowadzenia akcji ratowniczych oraz usuwania skutków katastrof naturalnych lub awarii chemiczno-ekologicznych. Minimalna wartość projektu będzie wynosić 250 tys. PLN.
Jeżeli widzicie gdzieś opcje dofinansowania dla Waszych jednostek to nie czekajcie i składajcie wnioski! Więcej informacji znajdziecie na stronach związanych z dofinansowaniami.